7 použití sódy bikarbóny, o ktorých ste doteraz zrejme nevedeli

7 použití sódy bikarbóny, o ktorých ste doteraz zrejme nevedeli

Sóda bikarbóna je vskutku všestranná prírodná látka. Najviac sa spomína v súvislosti s pečením a varením, no tam jej možnosti využitia zďaleka nekončia.

Mnoho ľudí ju vyžíva napríklad na čistenie rôznych vecí, keďže je lacná a má dobre čistiace vlastnosti.

Dnes sa pozrieme na zopár ďalších spôsobov jej využitia, o ktorých ste doteraz zrejme nevedeli a ktoré vám dokážu výrazne zlepšiť a zjednodušiť život.

Takže poďme na to, tu je ďalších 7 užitočných spôsobov, ako ju využiť:

1. Zmierňuje poštipnutia včelami a iným hmyzom

Sóda bikarbóna má mierne zásadité pH, čo z nej robí ideálny prostriedok na rôzne druhy uštipnutia hmyzom.

Zásadité prostredie, ktoré na pokožke vytvorí, vyťahuje z rany jed a iné nečistoty spôsobujúce prekyslenie, ktoré sa po uštipnutí dostali pod kožu.

Jednoducho si vyrobte pastu tak, že zmiešate trochu sódy bikarbóny s vodou a túto pastu si potom nanesiete na postihnuté miesto na pokožke.

2. Odstraňuje triesky

V našom nedávnom článku venovanom vyberaniu triesok zapichnutých v koži sme sa venovali aj tomu, ako to urobiť za pomoci sódy bikarbóny.

Jednoducho si vyrobte pastu podľa bodu 1, tú naneste nad triesku a prelepte si to leukoplastom. Po čase by sa mala trieska sama vysunúť dohora, aby ju bolo možné uchytiť pinzetou a následne vytiahnuť.

3. Proti poteniu ako antiperspirant

Väčšina komerčných antiperspirantov obsahuje škodlivé chemické látky ako sú soli hliníka, ktoré môžu narúšať hormonálnu činnosť, vytvárať zápaly uzlín v podpazuší či dokonca spôsobovať rakovinu.

Namiesto týchto škodlivých produktov si vyrobte pastu so sódy bikarbóny a tú si potom aplikujte priamo do podpazušia.

Pomôže vám odstrániť nielen nadmerné potenie, ale taktiež eliminuje pachy a to všetko bež škodlivých chemikálií.

4. Utišuje popáleniny od slnka

Ak ste sa nadmerne spálili na slnku, dajte si kúpeľ vo vlažnej vode, v ktorej predtým rozpustíte pol pohára (zhruba 1 dcl) sódy bikarbóny.

Po kúpeli sa snažte vyschnúť na vzduchu alebo pomocou fénu. Uterák by totiž zotrel z pokožky mikročiastočky sódy bikarbóny, ktoré je vhodné aby na nej ostali a asistovali pri hojení.

5. Ošetrovanie chodidiel

Sóda bikarbóna je ideálna vec pre kúpele nôh. Nalejte do lavóra teplú vodu, pridajte trocha sódy bikarbóny a dosiahnite úžasný energizujúci a relaxačný efekt.

Navyše vám to dezinfikuje pokožku a pomôže proti tvorbe zápachu nôh a mykózam prstov.

6. Prísada do šampónu

Pridanie trocha sódy bikarbóny do vášho šampónu zlepší jeho čistiace a odmasťovacie účinky.

Taktiež výborne vyčistí a upokojí vašu pokožku hlavy, ktorá sa vám odmení zníženým vypadávaním vlasov. Vlasy nielen prestanú vypadávať, ale budú aj hrubšie a zdravšie.

7. Žalúdočné ťažkosti

S pomocou sódy bikarbóny viete zažehnať takmer akúkoľvek bolesť alebo nevoľnosť žalúdka. Jednoducho pridajte 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny do pohára vlažnej vody a vypite to.

Nerobte to však príliš často, lebo sóda bikarbóna zneutralizuje žalúdočné kyseliny, ktoré sú inak potrebné pre správne trávenie potravy.

Najlepšie je vypiť vodu so sódou bikarbónou aspoň 30 minút pred jedlom, nikdy nie hneď po jedle.

Fotogaléria