Chudnutie

Ako si v 40-ke či 50-ke vytvarovať postavu?

Musíte na to ísť inak ako v mladosti, TOHTO sa vyvarujte!

To, že chudnutie ide s vekom ťažšie a ťažšie vie každý, kto to niekedy vyskúšal. Možno ešte ťažšie je vytvarovať si postavu, pretože s vekom sa mení aj spôsob, akým sa v tele ukladá tuk.

Telo spaľuje energiu ešte dve hodiny potom.

Ako chudnúť a ako vytvarovať postavu, keď máte štyridsať alebo päťdesiat?

Prečo musí chudnutie vyzerať inak

Zatiaľ čo v dvadsiatke nikomu veľmi neublíži, keď z času na čas skúsi nejakú diétu, alebo si naopak dopraje nejaký nediétny úlet, no v štyridsiatke by si to mal dvakrát rozmyslieť. Je to najmä z toho dôvodu, že spomaľujúci sa metabolizmus podobné prehrešky neodpúšťa. Naopak, podľa odborníka na výživu Pavla Suchánka je nutné strážiť nielen množstvo stravy, ale aj jej zloženie - podstatný je vyšší príjem bielkovín ako predtým.

Nezavrhujte sacharidy!

Pozor, rozhodne však nie je správnou cestou dať sa na prísnu diétu a vynechať všetky potrebné sacharidy. Pretože by ste síce schudli, ale v konečnom dôsledku by sa vám metabolizmus ešte viac spomalil a museli by ste už raz a navždy jesť extrémne málo. Pritom pod 4000 kilojoulov denne by vám už chýbali živiny. Správna cesta znie: musíte sa viac hýbať, aby ste dorovnali miznúcu svalovú hmotu, ktorá inak prirodzene ubúda s vekom.

Aby vám nezmizol pás

Štyridsiatničky však trápi nielen váha, ale aj meniaca sa postava - aj v dôsledku hormonálnych zmien. Znižuje sa produkcia androgénu, zatiaľ čo stresový hormón kortizol spomaľuje metabolizmus. Začína sa viac ukladať tuk okolo pása, ktorý tým pádom mizne a postava v tvare presýpacích hodín sa stáva minulosťou. Bohužiaľ, takú líniu ako v dvadsiatke už asi nikdy mať nebudete, ale aj tak sa so slaninou okolo pása dá bojovať. Kombinujte posilňovanie s kardio cvičením vo vysokom tempe, počíta sa napríklad aj hodina chôdze v ostrom tempe. Telo spaľuje energiu ešte dve hodiny potom.

Podstatný je vyšší príjem bielkovín ako predtým.

Najmenej pol hodiny štyrikrát týždenne

Ak ste už zvyknutí na pohyb, budete musieť ešte trochu pridať. Ideálne denne 45 až 60 minút vo vyššom tempe. Ak máte sedavé zamestnanie a na pohyb zvyknutí nie ste, začnite desiatimi až dvadsiatimi minútami denne. Okrem chôdze pripadá do úvahy jazda na bicykli, plávanie alebo napríklad skákanie na malej trampolíne. Mali by ste sa dostať aspoň na polhodinu štyrikrát týždenne.

Bojujte s nespavosťou

Bohužiaľ, po štyridsiatke pribúdajú veci, ktoré vám budú chudnutie a udržiavanie váhy skôr komplikovať, napríklad nespavosť. Snažte sa s ňou bojovať, pretože nedostatok spánku zvyšuje produkciu stresového hormónu kortizolu, ktorý priamo zvyšuje ukladanie tuku v bruchu. A po nespavosti navyše často nasleduje únava, ktorá vás núti jesť a piť kalorické potraviny a nápoje.

 Zdroj: Čas pre ženy

Fotogaléria